Nadchodzi kolejna fala upałów, dbajmy o swoje bezpieczeństwo - Wiadomości - KPP w Nakle nad Notecią

Wiadomości

Nadchodzi kolejna fala upałów, dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 07.08.2018

Nadchodzi kolejna fala upałów. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób bliskich. Największą ostrożność powinny zachować osoby, które bardzo słoneczne dni zdecydowały się spędzić nad wodą.

Aura zdecydowanie sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Jednak nawet osoby przebywające na urlopie, nie powinny nawet na chwilę zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby na odpoczynek wybierać kąpieliska strzeżone, bo tylko takie są bezpieczne. Tego typu kąpieliska są oznaczone, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa ratownik. Jeżeli jednak decydujemy się na korzystanie z plaż bez ratownika, należy być szczególnie ostrożnym. Podczas plażowania nie należy:

  • wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, ale także bezpośrednio po zjedzonym posiłku,
  • wskakiwać do wody gwałtownie, kiedy organizm jest nagrzany, gdyż skutki tego typu skoków mogą okazać się tragiczne,
  • przeceniać swoich umiejętności pływackich,
  • wskakiwać do wody, szczególnie jeśli nie znamy akwenu.

Bardzo ważna jest dbałość o dzieci korzystające z akwenów. Pod żadnym pozorem rodzice nie powinni pozostawiać swoich pociech bez opieki. Należy się także dobrze zastanowić, czy właściwym jest powierzanie opieki nad małymi dziećmi starszemu rodzeństwu. Ważne jest również, aby dzieci były wyposażone w koła czy inne przedmioty, które pomagają w utrzymywaniu się na wodzie.

Podczas korzystania z urządzeń wodnych typu rowery, czy kajaki trzeba w każdym przypadku ubrać kamizelkę ratunkową i nie zdejmować jej, nawet w sytuacji, kiedy tylko na chwilę zdecydujemy się schłodzić w wodzie.  

Aby wypoczynek nie został zakłócony i nie czekała nas niemiła niespodzianka po wyjściu z akwenu, przed wejściem do wody należy we właściwy sposób zabezpieczyć mienie pozostawione na kocu. Przede wszystkim nie należy pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, dokumentów, telefonów i innych cennych rzeczy. Warto poprosić kogoś znajomego o to, aby zaopiekował się naszym mieniem na czas naszej obecności w wodzie.

W związku z zapowiadanym powrotem fali upałów, trzeba też z rozsądkiem korzystać z kąpieli słonecznych, stosować kremy z wysokim filtrem, pić dużo wody, chronić przed słońcem głowę oraz próbować jak najwięcej przebywać w cieniu.
 

Autor: mł. asp. Justyna Andrzejewska
Publikacja: mł. asp. Justyna Andrzejewska